A korai kezelés előnyei
Ma már ismert tény, hogy a betegség kezdetekor alkalmazott kezelés többnyire meghatározza a betegség hosszú távú lefolyását. Ennek az az oka, hogy a kezdeti szakaszban a gyulladás és a relapszus kifejezetten intenzív. Az első két évben tapasztalt relapszusok száma szoros összefüggésben van a későbbi betegséglefolyás során jelentkező fizikai leépülés mértékével. Minél több a relapszus a kezdeti szakaszban, annál nagyobb a gyorsabb leépülés kockázata. Ennek megfelelően az idegszövetek gyulladását, valamint a relapszusok intenzitását és gyakoriságát a kezdetektől fogva hatékonyan csökkentő terápia lassítja a leépülést. Ehhez azonban a kezelést még a tartós károsodások kialakulása előtt meg kell kezdeni. A betegség későbbi fázisaiban megkezdett terápia hatásossága jóval korlátozottabb. Ezért az SM-betegek esetében kifejezetten fontos időben gondolni a jövőre!
Annak, hogy egy gyógyszer mennyire erősen csökkenti a relapszus intenzitását a betegség kezdetén, elsődleges szerepet kell kapnia mind a terápia kiválasztásánál, mind a kezelés sikerességének későbbi meghatározásánál.
Különböző kezelési lehetőségek
Alapvetően megkülönböztethetünk akut relapszus terápiákat és hosszú távú, a betegséglefolyást módosító terápiákat. A relapszus akut kezelésének célja a tünetek csillapítása és a gyulladás csökkentése, amilyen gyorsan csak lehetséges. A betegséglefolyás módosítására szolgáló terápiák célja, hogy az immunrendszerre hatva, hosszú távon csökkentsék arelapszusok gyakoriságát és a betegség aktivitását. A terápiák széles tárháza áll e téren rendelkezésre, attól függően, hogy az SM enyhe, közepes vagy intenzív lefolyású-e.
A betegség lefolyása és intenzitásaEzen túlmenően a tünetek kezelését szolgáló terápiák is elérhetőek, amelyek célja az egyes panaszok csillapítása különböző gyógyszerek vagy fizioterápia segítségével. A járási nehézségek kezelése például mind gyógytornával, mind gyógyszerekkel lehetséges.
Enyhe, közepes vagy (rendkívül) intenzív lefolyású a betegség? Az MRI felvételek és aneurológiai vizsgálatok eredményei segítségével orvosa meg tudja határozni a betegség aktivitását és lefolyását.
Akut relapszus kezelése
A relapszusok időtartamának és intenzitásának csökkentésére gyakran úgynevezett kortikoszteroidokat alkalmaznak. A kortikoszteroidok családjába tartozik a kortizon is, amely egy természetes, az immunrendszerre sokrétű hatást kifejtő hormon. Kortikoszteroidok hatására a vér-agy gát ismét képes lesz betölteni szerepét, aminek köszönhetően kevesebb gyulladásserkentő sejt és anyag jut a vérből a központi idegrendszerbe. Továbbá az immunrendszer sejtjeinek specifikus gyulladásserkentő- és hírvivőanyag-termelését is csökkenti, így a relapszus gyulladásos folyamatai csillapodnak. Akut SM-relapszus kezelésére ma gyakran nagydózisú, lökésszerű kortizonterápiát javasolnak. A páciens általában 3-5 egymást követő napon, infúzión keresztül kapja a személyes szükségletekhez igazított kezelést, vagyis ha a tünetek nem szűnnek elég gyorsan, növelik adózist, illetve a kezelés hosszát. A kortizonkezelés azonban nincs hatással az SM hosszú távú lefolyására.
Hosszú távú kezelés a betegséglefolyás módosítására
A sclerosis multiplexről és kezeléséről alkotott képet gyakran befolyásolják a korábbi évtizedek lehetőségei. Akkoriban csak a relapszusok alatti és utáni panaszok enyhítése lehetett cél. A hosszú távon alkalmazott, a betegség lefolyását módosító terápiák csupán az 1990-es évek óta léteznek. E kezelések az immunrendszer szabályozásán keresztül csökkentik abetegség aktivitását, megelőzve a relapszusok kialakulását, valamint hosszú távon fékezve vagy késleltetve a leépülés ütemét.
A betegséglefolyást célzó kezelési módok különböznek a hatásosság, a biztonságosság és az egyéni tolerancia tekintetében. Általában az egyéni betegségaktivitásnak (enyhe vagy intenzív) megfelelően, toleranciabeli és biztonságossági szempontok figyelembevételével kerül kiválasztásra a terápia. Orvosa rendszeresen ellenőrzi, hogy a választott kezelés megfelelően hat-e a betegségre.
Mára számos terápia elérhető, amelyek alkalmazási módjukban (pl. injekciók, infúziók, kapszulák vagy tabletták) és alkalmazási gyakoriságukban térnek el egymástól. A kezelés kiválasztásánál a hatásosság mellett lehetőség van a beteg alkalmazással kapcsolatos igényeinek figyelembevételére is. Beszélje meg orvosával, mely terápia a legmegfelelőbb Önnek!

Teendők az aktív életvitel fenntartásáért
Maradjon aktív! Egy rendszeresen végzett gyakorlatsor, amelyet esetleg fizioterápia kiegészítéséül végez, segít megőrizni, és fejlesztheti is motorikus képességeit. Egyes fizikai funkciók leépülése ellensúlyozható más, hasonló képességek és funkciók megtanulásával. A tünetek és a következtükben kialakuló korlátok sokfélesége miatt azonban nincs egységes gyakorlatsor SM betegek számára. Személyes edzéstervét mindig orvosával, esetleg fizioterapeutájával egyeztetve kell kialakítania.
A fizioterápián túl számtalan egyéb támogatás elérhető SM betegek számára. Ilyen például a neurokognitív terápia, amely az összpontosító-, emlékező- és figyelemfenntartó képességet fejleszti, vagy a logopédia, amely a beszéd- és nyelészavarok esetén segít. Beszélje meg orvosával, hogy Önnek melyik módszer jelenti a legnagyobb segítséget!