támogatásával

A gyermekvállalás és az SM

SM-esként sem kell lemondania a gyermekvállalásról, erre a betegség önmagában nem ok.

Tervezzen előre

SM-esként sem kell lemondania a gyermekvállalásról, erre a betegség önmagában nem ok. Előkészületekre persze szükség van, több mindent végig kell gondolni:

  • Aktuálisan milyen az SM lefolyása?
  • Hogyan viszonyulnak egymáshoz a tervei és az Önnél alkalmazott kezelés?
  • Mennyire bízik magában?
  • Hol húzódnak a személyes határai?
  • Elég stabil a kapcsolata?
  • Számíthat hosszú távon a környezete támogatására?

A legjobb előfeltétel természetesen a stabil partnerkapcsolat. Ha a párja már hosszabb ideje tisztában van a betegségével, tudni fogja, hogy hogyan és mikor tudja Önt támogatni. Ha emellett szülők, testvérek vagy közeli barátok is vannak a szűkebb környezetében, az ő támogatásukkal megfelelően kezelheti majd az új élethelyzetet.


Öröklődhet az SM?

Az SM nem örökletes betegség. Noha a vizsgálatok azt mutatják, hogy a betegek körülbelül 20 százalékánál többször is előfordul a családban, csak a kialakulásának kedvező hajlam (diszpozíció) örökölhető, a betegség maga nem. Ahhoz, hogy ténylegesen kialakuljon, többnyire más kiváltó okoknak is fenn kell állniuk.

Annak esélye, hogy egy SM-es betegnek a gyermeke is megbetegedjen, körülbelül 1:100. Ez a kockázat csak kicsivel magasabb, mint az egészséges szülők esetében. A gyermekvállalással kapcsolatos döntésben tehát nem kell, hogy kiemelt szempont legyen az esetleges öröklődés.

A terhesség hatásai az SM-re

A terhesség ideje alatt, főként az utolsó három hónapban kevesebb a relapszus. Ez főként annak az átmeneti hatásnak köszönhető, amely az immunrendszer védelmi mechanizmusát nyomja el, hogy az anya szervezete jól tolerálja a magzatot. A terhesség idején emellett a kortizontermelés is megnövekszik a szervezetben. A szülést követő első hónapokban aztán újra megemelkedik a relapszusok kockázata. Az SM lefolyásának későbbi szakaszaira a terhesség nincs hátrányos hatással.

Szülés és szoptatás

A szülés sem az anyának, sem az újszülöttnek nem jelent nagyobb kockázatot az SM miatt, mint a nem SM-beteg anyák esetében. Az SM-es kismamák körében a terhesség ideje alatt és a szülés során sem lép fel több komplikáció, mint egészséges társaiknál. A koraszülések arányát, a szülés lefolyását és típusát (természetes út vagy császármetszés), illetve a gyermek születési súlyát tekintve sincs számottevő különbség az SM-es és a nem SM-es anyák között. A szoptatásnak sincs semmi akadálya – a szoptatós SM-es anyák körében nem fordul elő több relapszus, mint a nem szoptatókéban. Azt azonban vegye figyelembe, hogy a szoptatás ideje alatt nem kezdhet gyógyszeres SM-terápiát. A legjobb, ha erről egyeztet neurológusával.


Az SM kezelése és a terhesség

Gyermekvállalási terveiről mindenképpen beszéljen kezelőorvosával. Vele átbeszélheti a jövőre vonatkozó elképzeléseit, és együtt meghatározhatják, hogy mikor eshet majd teherbe.

Bizonyos gyógyszerek szedését ugyanis időben le kell állítani, egy részüket legalább hat hónappal a terhesség kezdete előtt.

A fogamzóképes korú anyáknak a legtöbb SM-terápia ideje alatt megbízható védekezési módszert kell alkalmazniuk. Ha egy kezelés ideje alatt véletlenül mégis teherbe esik, azonnal beszéljen a kezelőorvosával. Az orvos ilyen esetben Önnel közösen dönt, hogy hogyan folytassák tovább a terápiát.

További tartalmak a témában