Jogok és kötelességek
A munka mai, versenyszellemű világában felmerül a kérdés, hogy mennyit tudasson az ember a betegségéről a munkáltatójával és a munkatársaival. Erre nem könnyű válaszolni, és nincs általános érvényű megoldás.
Akinek a munkahelyén jó a légkör, és kedvesek, megbízhatóak a kollégái, annak nem lesz nehéz nyíltan beszélnie a betegségről. Mivel az SM-et nem kell folyamatosan titkolni, ilyen kedvező körülmények közepette a nyíltság megkönnyítheti a beteg helyzetét a munkában. Másrészről az is megeshet, hogy szakmailag hátrányba kerül, aki nyíltan felvállalja a betegségét. Ez, bár méltánytalan, sajnos előfordul. Megeshet, hogy az SM-et is belekeverik, ha szakmailag nem sikerül valamit igazán jól kiviteleznie.
Alapjában véve csak akkor köteles tájékoztatni a munkaadóját, hogy sclerosis multiplexben szenved, ha a betegséggel kapcsolatos korlátozottság befolyásolja az Ön, a munkatársai vagy mások biztonságát, illetve ha a betegség miatt nem tud a továbbiakban megfelelni a megállapodásban rögzített munkaköri elvárásoknak. Ez a határozott idejű és a próbaidős munkakörökre is érvényes. Ezért, mielőtt beszél a munkáltatójával, tájékozódjon a témával kapcsolatos jogi szabályozásról. Ha súlyos fogyatékossággal élőnek nyilvánítják, arról köteles tájékoztatni a munkaadóját.
Segítség a mindennapokban és a mobilitás fokozásában
Fizikai korlátozottság esetén vagy a relapszusok ideje alatt többféle segédeszköz nyújthat könnyebbséget. Számos eszköz árát fedezi a társadalombiztosítás, ezért a beszerzés előtt érdemes érdeklődnie kezelőorvosánál.
Mozgáskorlátozottság esetén például különböző segédeszközök állnak rendelkezésre. A fizikai korlátozottság mértéke dönti el, hogy milyen rendszer jöhet szóba. Az ortézisek például megkönnyítik a járást kóros izomgörcs esetén. Közvetlenül a cipőbe helyezhetők, és megkönnyítik az átgördülést. A térdbandázsok megakadályozzák a túlnyújtást, ez által nagyobb stabilitást biztosítanak. Motorikus zavarok esetén a fogást (pl. kézhosszabbító), hordozást (pl. guruló asztal) vagy a tartást segítő eszközöket (pl. harisnyahúzó vagy gomboló) használhatnak az érintettek. A vásárlás előtt javasolt kipróbálni a segédeszközöket, hogy kiderüljön, valóban segítik-e a tehermentesítést. Ehhez a szaküzletekben és az egészségügyi intézményekben kérhet tanácsadást. Kisebb és nagyobb mértékű korlátozottság esetére is számtalan termék létezik, amelyek segítenek az életminőség a mindennapi tevékenységek egyszerűsítésében.
Tipp:
Kevesebbet kell hajolnia és nyújtózkodnia, ha hosszú nyelű cipőkanalat, seprűt és kefét használ. Ha valami nehezet emel, először a kar- és lábizmait aktiválja, ne a hátizmait erőltesse.