támogatásával

A lelket is edzeni kell

Az elégedettség és a pozitív hozzáállás segít együtt élni az SM-mel, és segít gondtalanná, kiegyensúlyozottá tenni a mindennapokat.

A belső nyugalom tanulható

Nehéz megőrizni a belső békét, amikor az ember érzelmi hullámvasúton találja magát, vagy rendszeres kedélyhullámzással küzd. Ilyenkor nagyon sokat segítenek a különféle relaxációs technikák. Nagyszerű eredmény, ha már sikerült megtalálnia azt a módszert, amely Önnek személy szerint enyhülést hoz. Maradjon ennél, és ne sajnálja rá az időt akkor sem, ha új terhek nehezednek Önre.

Relaxációs gyakorlatok

  • Tudatos figyelmen alapuló stresszcsökkentés: a módszer lényege, hogy a figyelmünket az adott pillanatban észlelhető dolgokra irányítjuk. Ezt a fajta figyelmet gyakorolva, amelynek során az észleléshez nem társul ítélet, megtanuljuk, hogy hagyjuk a dolgokat olyannak lenni, amilyenek.

  • Autogén tréning (AT): az autogén tréning ismételt koncentrálás egy meghatározott lépésekből álló gondolati utazás egyes lépéseire. Elsajátítását tréner segíti, aki lassan előre mondja a formulákat. Az AT segíthet megszabadulni a belső félelmektől és problémáktól, valamint feloldani a blokádokat.
  • Jóga: a jóga test- és légzőgyakorlatokat, valamint meditációt is magába foglaló filozófiai tanítás. Nyújtja és erősíti az izomzatot, javítja a testtartást és az egyensúlyérzéket, és segít művelőjének ellazulni, megszabadulni a feszültségtől.
  • Feldenkrais: a megalkotójáról, Moshé Feldenkraisról elnevezett testközpontú tanulási módszer lényege, hogy gyakorlói tudatosítsák és javítsák a mozgás- és viselkedésmintáikat.
  • Légzésterápia: a légzésterápiát végzők megtanulják tudatosan megfigyelni, és hagyják „áramlani” a légzésüket. Az egyenletes, tudatos légzés segít kiegyensúlyozottabbá tenni az idegrendszert.
  • Progresszív izomrelaxáció: ezzel a módszerrel tudatosan feszítjük meg és lazítjuk el az izmainkat. Az izmok feszülésének tudatos irányítása a fizikai ellazulással egyidejűleg a belső feszültségek oldását is lehetővé teszi.
  • Meditáció: a meditáció során a figyelem befelé irányul. Ez segít távolabb tartani a stresszt, a gondokat és a félelmeket, nagyobb lelki békét és nyugalmat tud adni gyakorlójának.
  • Csikung és tajcsi: e két hagyományos kínai mozgásművészeti forma harmonikus mozgássorai a stressz által elfojtott életenergia felszabadítására, új áramlásának biztosítására hivatottak.
  • Wellness, masszázs, fürdők és hasonlók: a wellness összefoglaló névvel több olyan dolgot illetünk, amelyek a jó közérzetről gondoskodnak. Ide tartoznak például a feszültségek oldására szolgáló különféle masszázsok is.


A stressz kezelése

Egyáltalán mi az a stressz? A stresszreakció olyan szubjektív állapot, amelyet a hamarosan bekövetkező, valószínűleg elkerülhetetlen kellemetlen szituációktól való félelem vált ki. Az érintett úgy érzi, hogy nem tudja befolyásolni a helyzetet, vagy nem tud megbirkózni vele. Stresszhelyzetben meghatározott hormonok, köztük kortizol, adrenalin és noradrenalin szabadul fel a szervezetben. Megemelkedik a pulzus és a vérnyomás, és fokozódik az izomzat vérellátása. A kortizol elnyomja az immunrendszer működését, hogy gyorsan több energia állhasson a szervezet rendelkezésére. A test cselekvésre kész. Ha a felszabaduló hormonokat nem bontjuk le testi aktivitással, akkor megemelkedett szintjük, és vele együtt a feszültség is megmarad, és tartós stressz alakul ki.

Pozitív és negatív stressz:
A megterhelő helyzeteket egyénenként máshogy éljük meg. Ami az egyikünknek félelmetes nyomást jelent, az a másikunkat kiemelkedő teljesítményre sarkallhatja. Bizonyos mértékű stressz felszabadítja és működésre készteti az emberi képességeket, ilyen tekintetben tehát pozitív hatású. Mindig a stressztényezők egyéni megítélésétől függ, hogy az adott helyzetben káros-e a stressz az egészségre, vagy épp serkentőleg hat. A negatív stresszt distressz, a pozitívat eustressz néven is ismerjük.

A stresszre reagálni kell

A tartósan megnövekedett kortizolszint testi és lelki tekintetben is káros hatású lehet. Okozhat például szív- és érrendszeri vagy gyomor- és bélrendszeri panaszokat, de ugyanígy koncentrációs zavarokat és elégedetlenséget is. Ezért fontos, hogy minél hamarabb foglalkozzunk a stressz kezelésével. Az erő titka a nyugalom. Persze könnyű ezt mondani. Alapjában véve viszont tényleg nem olyan nehéz fenntartani a feszültség és az oldott állapot egyensúlyát. Néha már az is elég, ha tartunk egy kis szünetet. A legtöbb SM-esnek viszont javára válik, ha elsajátítanak és rendszeresen használnak is valamilyen stresszoldó technikát. 

Tipp:
Ismeri azt a szót, hogy „nem”? Mondja ki félreérthetetlenül, ha mások túl sokat várnak el Öntől. Mondjon nemet, ha olyan feladatokat akarnak Önre bízni, amelyek nem tesznek jót Önnek. A tét az egészsége. Elsőre talán önzőnek hat, azonban ez a jobb életminőség egyik fontos építőeleme. Minél egyértelműbben és következetesebben képviseli magát, a környezete is annál inkább elfogadja az igényeit.

További tartalmak a témában